skip navigation
22.07.2019

TIMOCOM: Spomalenie hospodárskeho rastu dopadá na dopravný priemysel

Znateľne zasiahnuté sú najmä štáty zamerané na export

Erkrath, 22. júla 2019 – Nemecko, Francúzsko a štáty Beneluxu sú momentálne najviac postihnuté celosvetovým spomalením hospodárskeho rastu. Dokazujú to aktuálne čísla dopravného barometra TIMOCOM, ktorými táto IT firma každý štvrťrok dokumentuje vývoj ponuky a dopytu po doprave v najväčšej európskej burze nákladov.
„Protekcionistická hospodárska politika vlády USA brzdí svetový obchod, vďaka čomu opäť klesá objem exportu", hovorí obchodný analytik spoločnosti TIMOCOM, David Moog.
zdieľať na:

Počet ponúk prepráv zadaných na trh prostredníctvom TIMOCOM od začiatku apríla do konca júna 2019 klesol o 20 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka. „Protekcionistická hospodárska politika vlády USA brzdí svetový obchod, vďaka čomu opäť klesá objem exportu. Štáty orientované na export ako Nemecko, Francúzsko a štáty Beneluxu sú týmto vývojom postihnuté najviac“, hovorí obchodný analytik spoločnosti TIMOCOM, David Moog.

V 2. štvrťroku 2019 bolo zverejnených 21.817.710 ponúk prostredníctvom inteligentnej aplikácie „Smart App Prepravy“, vďaka ktorej môžu firmy zadávať a vybavovať svoje ponuky prepráv na burze nákladov. V rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka ich bolo 27.565.605. Pokles sa týka najmä transportu priemyselného a investičného tovaru, okrem iného zo subdodávateľského priemyslu, informuje Moog. 

Stále viac sa prejavuje aj očakávaný Brexit. „Po tom, ako v prvom štvrťroku navýšením skladových zásob značne stúplo množstvo prepráv do Veľkej Británie, zažívame teraz prepad“, informuje Moog. Objem exportu z Európy do Veľkej Británie tak v druhom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom 2019 klesol o 56 %, oznamuje TIMOCOM.

Proti tomuto trendu ide vývoj exportu v južnej Európe. Taliansko, Španielsko, Portugalsko a Grécko zaznamenali nárast o 21 percentných bodov. Od apríla do júna prepravili v rámci európskych krajín podstatne viac tovaru ako v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka. Moog: „Sezóna ovocia a zeleniny je aktuálne v týchto krajinách v plnom prúde.“

S pomocou nástroja dopravného barometra analyzuje TIMOCOM každý štvrťrok vývoj ponúk a dopytu po preprave na burze nákladov integrovanej do systému pre inteligentnú logistiku. Ten je s viac než 130.000 používateľmi a až 750.000 medzinárodnými ponukami nákladov a voľných vozidiel najväčším digitálnym systémom pre cestnú nákladnú dopravu v Európe.
Hore