skip navigation

„Burza skladových priestorov od TIMOCOM bola pre nás ozaj šťastná náhoda“

Ako špeditér z Bavorska našiel nový sklad kliknutím myši

Spedition Gematrans

Špedícia Gematrans z Norimbergu stála pred veľkou výzvou: Po 30 rokoch v jednom sklade musela vo veľmi krátkom čase nájsť novú skladovú plochu. Táto logistická a dopravná firma s každodennými zásielkami z/do Švédska, Nórska, Dánska a Fínska musela za chodu a s nízkymi nákladmi rýchlo nájsť riešenie.

„Väčšina ľudí, ktorí nie sú odtiaľto a s naším odvetvím nemajú nič spoločné, vôbec nevedia, že máme prístav,“ hovorí Oliver Möhring, ktorý je prokuristom a vedúcim dispozícií v spoločnosti Gematrans v Norimbergu, druhom najväčšom meste v Bavorsku. „Pritom je náš prístav v podstate nákladným a logistickým centrom pre celé južné Nemecko. Svoje sídlo sme si preto nemohli vybrať lepšie.“ V priemyselnej zóne na ulici Rotterdamer Straße sídli firma Gematrans, špedícia špecializujúca sa na nákladnú dopravu so Škandináviou, ktorá začínala v roku 1984 v oblasti skladovania a s prepravami v rámci Nemecka.

Zameranie na Škandináviu prišlo v roku 1999 so súčasným konateľom špedície, Jochenom Rößlerom, ktorý pôsobil v oblasti Škandinávie už predtým a v Gematrans túto obchodnú oblasť vybudoval. „Vtedy sme to tu dali do pohybu,“ hovorí Rößler. Obchod, ktorý sa začal s tromi vlastnými vozidlami a šiestimi subdodávateľmi v Škandinávii, sa dnes rozrástol na 30 vlastných a externých nákladných vozidiel. „Aktuálne máme 25 zamestnancov,“ dodáva Rößler.

Bez skladu, ale nie bezradní

Od doby svojho vzniku mala špedícia Gematrans tú výhodu, že priamo na mieste mohla využívať sklad jedného obchodného partnera. Z dôvodu štrukturálnych zmien však už nebolo možné tu naďalej prevádzkovať vlastné skladové hospodárstvo. Bolo treba rýchlo nájsť riešenie. „Pretože sme už takmer 20 rokov zákazníkmi TIMOCOM, prvé, čo nám napadlo, bolo pozrieť sa tam.“ Möhring nečakal, že v systéme pre inteligentnú logistiku nájde aj burzu skladových priestorov. „Že sme ju objavili, bola skôr náhoda - pre nás naozaj šťastná náhoda.“

Ukázalo sa totiž, že Gematrans si mohla vďaka tejto internetovej burze skladových priestorov od TIMOCOM vyberať z mnohých skladových plôch v okolí Norimbergu. Ponúk bolo mnoho a uverejniť dopyt bolo ľahké. Möhring: „Ponuka v burze skladových priestorov bola veľmi dobrá a prehľadne usporiadaná. Bolo tam mnoho inzerátov a rôznych možností, ako hľadanie špecifikovať, aby sme našli to, čo potrebujeme.“ A to nebola náhoda. Šanca na nájdenie vhodných poskytovateľov na burze skladových priestorov sa totiž zvyšuje s rastúcim množstvom ponúk. Burza skladových priestorov od TIMOCOM je najväčšou sieťou európskych skladov rôznych typov a veľkostí v Európe. Používatelia systému majú automaticky prístup k burze skladových priestorov potenciálne k viac než 7.000 poskytovateľom skladov v 44 európskych krajinách.

Rýchla pomoc napriek špeciálnym požiadavkám

„Aj odpovede prichádzali rýchlo. Stačilo nám kontaktovať len pár firiem. Do jedného týždňa sme našli nový sklad aj napriek tomu, že sme mali špecifické požiadavky,“ hovorí Möhring. Z dôvodu týchto zvláštnych požiadaviek nebolo pre firmu Gematrans jednoduché nájsť náhradný sklad. Jeden z jej zákazníkov musí pravidelne do skladu posielať vlastných zamestnancov, ktorí z uskladnených paliet odoberajú tovar. Presne tento aspekt bol pre väčšinu dopytovaných firiem problematický. Vo svojich skladoch nechceli mať žiadny cudzí personál. Avšak špedícia Maierl, nový obchodný partner firmy Gematrans, s tým žiadny problém nemala. „Ak má zákazník špeciálne požiadavky, potom najprv zisťujeme, čo sa dá robiť a hneď neodriekame,“ vysvetľuje konateľ špedície pán Mark-Oliver Maierl. Christian Stark, prokurista špedície Maierl, dodáva: „Doteraz sa nám podarilo väčšinu prianí zákazníkov splniť.“ Tak to bolo aj pri Gematrans. Spolupráca vznikla v tomto roku a vďaka dobrým skúsenostiam sa ďalej rozširuje. V budúcnosti bude špedícia Gematrans realizovať všetko svoje skladovanie pomocou skladových a logistických plôch špedície Maierl. „A dúfame, že to tak bude aj ďalších 30 rokov,“ smeje sa Möhring.

Viac o používaní a funkciách burzy skladových priestorov sa dozviete v našej servisnej správe.

Hore