27.10.2020

Dopravný barometer od TIMOCOM: 10-miliónová hranica prelomená

Tretí štvrťrok 2020 s jasným oživením ‒ v celej Európe cítiť potrebu dohnať meškanie

Ponuky prepráv v Európe

Erkrath 20. 10. 2020 – Európska nákladná cestná doprava od júna do septembra tohto roka výrazne posilnila. Ponuky prepráv, ktoré v treťom štvrťroku 2020 zaznamenal dopravný barometer od TIMOCOM, vyrovnali veľmi slabý druhý štvrťrok aktuálneho roka spôsobený pandémiou koronavírusu. A čísla dokonca prekročili hodnoty rovnakého obdobia 2019 v každom mesiaci.

Vo vnútrozemskej a medzinárodnej nákladnej doprave sa v treťom štvrťroku 2020 prejavuje výrazný rastúci trend. Prvýkrát od začiatku koronavírovusovej krízy sa prekročilo 10 miliónov prepráv v rámci jedného mesiaca.

Ak počítame zadané prepravy zo všetkých 44 európskych krajín, ktoré zaznamenáva barometer, dospejeme k nárastu ponúk prepráv o 111 percent v porovnaní s predošlým štvrťrokom (3. štvrťroka v porovnaní s 2. štvrťrokom 2020). V porovnaní s rovnakým štvrťrokom 2019 sa zaznamenalo o 17 percent prepráv viac (3. štvrťroka 2020 v porovnaní s 3. štvrťrokom 2019). Najsilnejším obdobím bol september. V septembri sa prvýkrát od začiatku koronavírovisuvej krízy zaznamenalo viac ako 10 miliónov prepráv v rámci jedného mesiaca. Dokonca sa tak prekročila najlepšia hodnota roka 2019, čo bolo tiež v septembri, o 26 percent. „Dôvodom je určite pomerne pokojná situácia ohľadom počtu infikovaných v letných mesiacoch a citeľná potreba dohnať meškanie po lockdowne v mnohých európskych krajinách“, tvrdí Gunnar Gburek, hovorca spoločnosti TIMOCOM. Napríklad Taliansko, ktoré bola veľmi silne zasiahnuté, ukončilo svoju prísnu karanténu na začiatku júna a Španielsko na konci júna zasa zrušilo núdzový stav. Znova sa začala rozbiehať výroba potom, čo sa takmer v celej Európe zastavila.

O milión prepráv viac v rámci vnútrozemskej dopravy

Potrebu dohnať zmeškané prepravy cítiť aj vo vnútrozemskej doprave. V rámci Nemecka sa logistika intenzívne zotavila a bez výnimky sa prekročili aj hodnoty z minulých rokov: V treťom štvrťroku 2020 bolo zverejnených o milión prepráv viac ako v porovnateľnom období 2019. V porovnaní s druhým štvrťrokom 2020 hodnota exponenciálne vzrástla. V jednotlivých mesiacoch to vyzeralo takto: júl 3 percentá, august 17 percent, september 73 percent. Zotavila sa aj francúzska logistika v národnej doprave. Objemy tu v treťom štvrťroku 2020 rástli o viac ako 12 percent za mesiac.

Rastúce medzinárodné prepravy

Všeobecný rast sa prejavuje v medzinárodnej nákladnej doprave. Ponuky prepráv z Nemecka do Francúzska napríklad aj napriek koronavírovusovej kríze intenzívne rástli v porovnaní s minulým rokom aj v porovnaní s 2. štvrťrokom 2020. Až o 72 percent. To isté platí pre prepravy z Nemecka do Belgicka. Vo všetkých troch mesiacoch nárast predstavoval minimálne 30 percent. V detaile z Nemecka do Francúzska: júl 72 percent, august 35 percent, september 34 percent; z Nemecka do Belgicka: júl 30 percent, august 60 percent, september 65 percent.

Doháňajú aj oneskorenci

Posilňujú aj tradične slabé krajiny. Aká veľká bola potreba dohoniť zameškané prepravy po celoeurópskych koronavírusových obmedzeniach, ukazuje pohľad na tie krajiny, ktoré všeobecne zaznamenali pokles v porovnaní s rokom 2019. Aj napriek negatívnym porovnávacím hodnotám uplynulého roka v porovnaní s rokom 2020 došlo aj v týchto krajinách v treťom štvrťroku 2020 k zlepšeniu. To znamená napríklad z Nemecka do Maďarska: júl -44 percent, august -34 percent, september -16 percent. Alebo z Nemecka do Českej republiky: júl -41 percent, august -8 percent, september -3 percentá.

S pomocou dopravného barometra analyzuje FreightTech spoločnosť TIMOCOM od roku 2009 v 44 európskych krajinách vývoj ponuky a dopytu prepráv v burze nákladov, ktorá je súčasťou Smart Logistics System. Viac ako 135.000 používateľov generuje denne až 750.000 medzinárodných ponúk prepráv a voľných vozidiel. Systém pomáha viac ako 45.000 zákazníkov TIMOCOM dosiahnuť ich logistické ciele rýchlejšie, bezpečnejšie a jednoduchšie.

Viac informácií o dopravnom barometry od TIMOCOM nájdete tu.

Stiahnuť tlačovú správu
Hore