26.01.2015

Ako vyhrať nad váhavými platcami v dopravnej branži

(1)

Zákazníci so zlou platobnou morálkou sú nočnou morou každého podnikateľa, pre mnohých z nich môžu mať nesplatené pohľadávky dokonca likvidačné následky, najmä v odvetví dopravy. Ak nechcete, aby vaše podnikanie ohrozovali nezodpovední obchodní partneri, mali by ste mať vedľa seba silného hráča, ktorý chýbajúce peniaze dokáže získať späť. A pretože len málokomu sa chce púšťať do zdĺhavých a vyčerpávajúcich súdnych sporov,  ideálnym riešením je vymáhanie pohľadávok prostredníctvom inkasnej služby. Tú ponúka napríklad spoločnosť TimoCom, prevádzkovateľ burzy nákladov a voľných vozidiel.

 

V probléme jednoducho a rýchlo

Každý podnikateľ, dopravné odvetvie nevynímajúc, už pravdepodobne zažil situáciu, kedy mu obchodný partner uhradil faktúru až po jej splatnosti. Krátke omeškanie, najmä ak sa týka  nižších súm, môže veriteľ tolerovať bez väčších následkov pre jeho firmu. Často však jediná nesplatená pohľadávka znamená začiatok nepríjemných komplikácií a nebezpečného kolobehu, na konci ktorého je v krajnom prípade i zánik celého podniku. O význame dobrej platobnej morálky vie svoje i Oldřich Salát z oddelenia vymáhania pohľadávok spoločnosti JAPO - autodoprava s.r.o.. Ako dlhoročný zákazník firmy TimoCom o tom hovorí: „Platobná morálka je pre nás zásadná, pretože s prevádzkovaním kamiónovej dopravy sú spojené vysoké trovy a lehoty splatnosti sa v našom odvetví pohybujú bežne okolo šesťdesiatich dní.“

 

Služba TimoCom CashCare – riešenie proti čiernym ovciam

Nepoctivé „čierne ovce“ v odvetví dopravy, ktoré platbu zdržujú úmyselne a platia až pod tlakom, nenechávajú chladnými ani expertov spoločnosti TimoCom, prevádzkovateľa burzy nákladov a voľných vozidiel TC Truck&Cargo®. Tí prišli s efektívnym riešením, ktoré pri stretnutí s neserióznym obchodným partnerom ocení nejeden podnikateľ. V nepríjemnej situácii príde vhod zázemie a dlhoročné skúsenosti firmy a jej inkasného oddelenia, ktoré s oficiálnym úradným povolením poskytuje službu CashCare už od roku 2003. Ponúka kompetentné poradenstvo a podporu vo vymáhaní pohľadávok, navyše v materskom jazyku zákazníka. Úspešnosť tímu inkasného oddelenia pri vymáhaní neuhradených pohľadávok sa v posledných rokoch pohybuje kolo úctyhodných 88 %, čo potvrdzuje i Oldřich Salát: „S inkasnou službou TimoCom máme len tie najlepšie skúsenosti. Využívame ju pomerne často a v deväťdesiatich percentách prípadov dokázali nami odovzdané pohľadávky od dlžníkov získať.“

 

Zázemie a skúsenosti silného hráča

A v čom spočívajú výhody inkasného oddelenia TimoCom? Predovšetkým daný problém rieši firma, ktorá sa sama pohybuje v odvetví dopravy, a to už od roku 1997. Vďaka svojej burze nákladov a voľných vozidiel TC Truck&Cargo® je doslova v centre udalostí, má prehľad o vnútroštátnom ale i medzinárodnom dopravnom trhu, pozná prostredie a zároveň si sama získala meno a stabilné postavenie. Pracovníci z inkasného oddelenia sú dobre informovaní, takže postup pri vybavovaní inkasa je dôsledný, rýchly a nekomplikovaný. Existujú pritom jasné a jednoduché pravidlá – len čo uplynulo prvých 30 dní od splatnosti a dlžník bol bez úspechu upomínaný, ujme sa inkasného prípadu TimoCom, a to s oficiálnym úradným povolením. Poškodení zákazníci sú v materskom jazyku čo najrýchlejšie informovaní, či môžu s peniazmi ešte počítať. To im ušetrí rozhodnutie o zbytočných nákladoch na právnikov a súdne konanie. Aby začal byť TimoCom vo veci aktívny, musí poškodený zaslať formulár inkasného príkazu a príslušné doklady o preprave, medzi ktoré patrí kópia faktúry za uskutočnenú prepravnú službu, potvrdenie dodávky a zaslané upomienky.

 

Neseriózne firmy odradia vopred

Z pevného postavenia firmy TimoCom na dopravnom trhu vyplýva i ďalšia nesporná výhoda. Vďaka svojim platformám pre dopravu má totiž v ruke silnú zbraň – nespoľahlivým platcom môže zakázať prístup do svojej burzy nákladov a voľných vozidiel TC Truck&Cargo®, čo je veľmi dôrazný prostriedok s medzinárodným dosahom. Dobré skúsenosti s tým majú napríklad vo firme Luděk Volšička-VOLŠATRANS, ktorej konateľ oceňuje, s akou rýchlosťou, profesionalitou a angažovanosťou pristupuje TimoCom k riešeniu pohľadávok u zákazníkov, ktorí burzu nákladov používajú. „S pomocou inkasného oddelenia TimoCom boli naše pohľadávky po splatnosti vždy urýchlene uhradené, prípadne bola neserióznym spoločnostiam vypovedaná služba a boli odstránené z databázy, aby vo svojom podvodnom konaní nemohli naďalej pokračovať. To je pre nás naozaj výnimočná pomoc a ďalší z dôvodov, prečo s TimoComom naďalej spolupracovať,“ dodáva Luděk Volšička. Inkasné oddelenie navyše funguje i ako preventívne opatrenie. Mnoho čiernych oviec odradí od používania softvéru TimoCom už vopred, takže ich ani nenapadne, aby sa stali jeho používateľmi, a poctivé spoločnosti sú od ich praktík uchránené.

 

Jednoduché riešenie veľkého problému

Ak ste používateľmi TimoCom a neviete si rady s vymáhaním svojich pohľadávok, využite aj vy všetky výhody, ktoré ponúka inkasná služba TimoCom CashCare. Viac informácií nájdete na http://www.timocom.sk/Bezpečnosť/Správa-pohľadávok.

Stiahnuť tlačovú správu
Hore