11.10.2017

Francúzsko: nízkoemisné zóny

Od tohtoročného leta do francúzskych mest s ekologickou známkou

(2)

Paríž, Lyon, Lille, Grenoble a Štrasburg, v týchto francúzskych mestách je od tohtoročného leta predpísaná ekologická známka, po francúzsky nazývaná „Crit'Air“.

Nariadenie sa týka všetkých cestných vozidiel: dvoch, troj a štvorkoliek, osobných vozidiel, úžitkových a nákladných vozidiel aj autobusov

Takisto ako v Nemecku, je známka predpísaná v určitých častiach centier miest, nie však, pokiaľ týmito mestami alebo okolo nich prechádzate po diaľnici. Do roku 2020 pribudnú ďalšie mestá, ktoré zavedú povinnú ekologickú známku: Avignon, Arras, Annemasse, Bordeaux, Cannes, Clermont-Ferrand, Champlan, Côte Basque-Adour, Dunkerque, Dijon, Epernay Faucigny, Glières, Le Havre, Montpellier, Reims, Rouen, Saint-Etienne, Saint Maur-des-Fossés, Toulouse a Vallée de la Marne. Známka platí pre všetky mestá. Treba ju objednať prostredníctvom internetu a odporúča sa objednať ju dva týždne pred začiatkom cesty. Na objednanie je potrebná kreditná karta. Existujú aj komerční predajcovia, ale využiť ich služby sa neodporúča, pretože známka u nich stojí od 20 do 30 €.

Podstatne lacnejšie vyjde, ak si známku objednáte na oficiálnych stránkach: www.certificat-air.gouv.fr. Tie sú vo francúzštine, angličtine, španielčine, taliančine a nemčine. Nájdete tam tiež všetky ďalšie informácie týkajúce sa „Crit'Air“. Známka stojí 3,70 € plus 1 € zaslanie v rámci EU, inak o necelé 1 € viac. Treba ju nalepiť zvnútra na predné sklo vpravo dole. Pokuta, ktorá hrozí tým, ktorí do nízkoemisnej zóny vojdú bez známky, je na francúzske pomery celkom mierna – približne 70 € za osobný automobil, za nákladné vozidlo obvyklých 135 €. Ale pozor – vodičom, ktorí vozidlo bez známky zaparkujú v nízkoemisnej zóne, navyše k pokute hrozí, že ich vozidlo bude odtiahnuté. To samozrejme môže celú záležitosť predražiť.

Nemecká ekologická známka pochopiteľne neplatí ako náhrada za tu francúzsku. Či už prídete z akejkoľvek krajiny, musíte mať vo Francúzsku francúzsku známku. Francúzska známka potom pochopiteľne NEPLATÍ ako náhrada, keď vodiči pôjdu do nemeckých miest s nízkoemisnou zónou, tam je potrebná nemecká známka.

Akékoľvek odvádzanie pozornosti je zakázané

Pri tejto príležitosti by sme radi upozornili na ďalšie pravidlá, dodržiavanie ktorých je už plošne kontrolované. Ich porušenie sa vo Francúzsku postihuje citeľnými pokutami.

Vodičom (osobných aj nákladných vozidiel) sa zakazuje čokoľvek, čo odvádza ich pozornosť. Počas jazdy nesmú napríklad jesť alebo piť, inak ich to môže prísť draho. Fajčiť smú len vtedy, ak  to neodvádza ich pozornosť. Pokiaľ sú vo vozidle deti, nesmie v ňom nikto fajčiť. Telefonovanie je povolené len s handsfree súpravou. Telefonovanie s headsetom alebo slúchadlom v uchu je zakázané, to platí aj pre cyklistov.

Pokyny pre motocyklistov

Ak idete do Francúzska na motorke, musíte mať certifikovaný, reflexný ochranný odev a pevné rukavice. Pozor: novozavedená povinnosť mať rukavice platí aj pre spolujazdca. Policajtov na motorke v košeli s krátkym rukávom, ako ich poznáme zo starých francúzskych filmov, už nestretnete ani v tých najteplejších letných dňoch.

Deti do 12 rokov musia mať pri jazde na bicykli prilbu a nezáleží na tom, či idú samé alebo sa len vezú.

Stiahnuť tlačovú správu
Hore