27.12.2017

Špedícia Schwarz mnohonásobne zvýšila kvalitu svojho servisu iba jedným rozhraním

Integrovaný GPS Tracking pre dopravnú logistiku budúcnosti

(1)

Ako zabezpečiť, aby sa údaje o polohe nákladného vozidla krátkodobých prepravných partnerov automaticky preniesli do vlastného TMS? S touto otázkou sa na prevádzkovateľa najväčšej európskej dopravnej platformy TimoCom obrátila Špedícia Schwarz, ktorá je členom združenia ELVIS. Spoločne s medzinárodnou IT firmou Arvato Systems vyvinul TimoCom riešenie nielen pre tento konkrétny prípad, ale tiež pre kľúčový problém dnešnej dopravnej logistiky. Výsledkom je rozhranie, ktoré umožňuje kedykoľvek dostať a spracovať GPS údaje od poverených dopravcov. Zvyšuje sa tak spokojnosť zákazníkov a kvalita služieb počas prepravných zákaziek.

Čo bolo úlohou?

Špedícia Schwarz zabezpečuje 80 percent z 80.000 prepráv ročne vlastným vozidlovým parkom, ktorý zahŕňa 250 vozidiel, na zvyšných 20 percent zákaziek využíva partnerov z dopravnej platformy TimoCom. V špičke dojednáva špedície prostredníctvom platformy až od 100 externých dodávateľov, aby mohla uskutočniť až 350 prepráv denne. Na rozdiel od vlastných nákladných vozidiel využívajú títo dopravcovia rôznych poskytovateľov telematiky, ktorí prenášajú dáta v rôznych formátoch. Integrovať všetky rozhrania by bolo extrémne drahé a náročné. Pre Špedíciu Schwarz sú ale presne tieto informácie dôležité pre dohľad nad prepravami:

„Rovnako ako pri vlastných vozidlách chceme prenášať údaje o polohe našich dopravných partnerov do nášho TMS, aby sme aj s ich pomocou vypočítali čas dojazdu. Presnejšie povedané je pre nás extrémne dôležité, aby sme včas zistili odchýlky, pretože tak môžeme prijať prípadné protiopatrenia. Pokiaľ to nejde, tak môžeme aspoň hroziace meškanie aktívne oznámiť zákazníkovi“, vysvetľuje Oliver Ocker, prokurista a key account manager Špedície Schwarz. 

Aké bolo riešenie?

Zadanie Špedície Schwarz bolo tou správnou výzvou pre Luisu Thönnes a Philippa Schmidta, produktových manažérov v TimoCom. Už od zavedenia funkcie sledovania vozidiel v roku 2013 je TimoCom vnímaný aj ako uzol pre údaje o polohe vozidiel používateľov platformy. Dosiahol to vďaka spojeniu viac ako 230 poskytovateľov telematiky. Aby Špedícia Schwarz mohla údaje o polohe prepravných partnerov ďalej spracovávať, vytvoril TimoCom rozhranie, prostredníctvom ktorého majú iné systémy prístup k GPS údajom, ktoré získavajú v jednotnom formáte. V nadväznosti na to vytvorili aj v Arvato Systems rozšírenie dopravného manažmentu „best4log-x“ “, ktoré používa Špedícia Schwarz. „Naším hlavným cieľom je pomáhať zákazníkovi v jeho každodennej práci. S naším pilotným partnerom, Špedíciou Schwarz, a jeho dodávateľom IT, Arvato Systems, sa nám podarilo realizovať požadované rozhranie v priebehu jedného mesiaca. Všetci boli veľmi otvorení a všetko prebiehalo bez problémov“, vysvetľuje Luise Thönnes z TimoCom. Aj Arvato Systems vidí v realizácii nového rozhrania vysokú pridanú hodnotu: „Vďaka GPS rozhrania k TimoCom sme vylepšili TMS pre Špedíciu Schwarz a ešte lepšie tak podporujeme digitálne pracovné procesy“, hovorí Dirk Tiegler, Key account manager v Arvato Systems.

Aký je úžitok?

„Doposiaľ sme sa dopravcov, ktorí používajú iné systémy ako my, museli telefonicky pýtať na stav zásielky a zadávať všetky údaje do TMS manuálne. To nás stálo veľa času a údaje neboli vždy stopercentne spoľahlivé“, hovorí Oliver Ocker. S tým môže Philipp Schmidt iba súhlasiť: „Ak sú pri výmene dát potrebné manuálne kroky, potom to celý proces nielen predražuje, pretože to zaberie veľa času, ale zvyšuje sa chybovosť.“

Vďaka novému GPS rozhraniu Špedícia Schwarz automaticky vidí, či niektorý z dopravných partnerov mešká, a môže rovno informovať svojich zákazníkov. A pretože prostredníctvom TimoCom špedícia zadáva každý deň navyše prepravy až 100 nákladným vozidlám, ušetrí vďaka rozhraniu veľa času. „No najdôležitejšie je, že vzrástla dôvera a spokojnosť našich zákazníkov“, raduje sa Ocker.

Záver: príklad jedného používateľa ukazuje cestu ďalším používateľom platformy

Predpokladom pre používanie rozhrania je riešenie sledovania vozidiel TC eMap®, ktoré je pre všetkých používateľov TimoCom k dispozícii zdarma. Aj menšie firmy tak zvýšia svoju konkurencieschopnosť, ako potvrdzuje Oliver Ocker: „Povolenie trackingu je v TimoCom hračka. Efekt je ale ohromný! Ako partner v oblasti dopravy vďaka tomu pôsobíme dôveryhodnejšie a spoľahlivejšie. Okrem toho nemožno zabudnúť na to, že tracking predovšetkým chráni pred krádežou nákladu.“

Aj ostatní zákazníci môžu v prípade záujmu využívať GPS rozhranie k TimoCom. „Rozhranie funguje ako určitý druh univerzálnej zásuvky, do ktorej veľmi jednoducho a rýchlo pripojíte svoj vlastný systém,“ vysvetľuje Thönnes. Pre dopravné odvetvie to znamená, že za pomoci tohto rozhrania možno automaticky digitálne sledovať aj krátkodobé dopravné vzťahy. To pomáha tak dodávateľom, ako aj zadávateľom prepráv zvýšiť transparentnosť, kvalitu a bezpečnosť na trhu jednorazových prepráv.

Viac informácií o rozhraniach k telematickým systémom v TimoCom nájdete na https://www.timocom.sk/Tracking/Sledovanie-vozidiel.

Stiahnuť tlačovú správu
Hore