29.03.2016

Aktuálna téma: Profesia vodiča kamióna a zdravý životný štýl – možno to skĺbiť?

Stravovanie, pohyb a odpočinok v priebehu všedného dňa vodičov

(1)

Erkrath, 29.03.2016 – Často je to naša profesia, ktorá predurčuje, či môžeme viesť zdravý život alebo nie. Najmä vodiči kamiónov musia prekonávať mnoho obmedzení a prekážok, ak chcú zostať v kondícii. Dlhé sedenie, nepravidelná strava a pracovné zmeny, ale aj stres, osamelosť alebo obavy k dobrému zdraviu naisto neprispievajú. Stále viac firiem si uvedomuje, že musí zlepšiť kvalitu života svojich vodičov a stále viac firiem tiež zisťuje, že sa to dozaista vyplatí.

Pracovné podmienky nepochybne ovplyvňujú zdravie zamestnancov. A zdravie sa zasa prejaví na ich pracovnom výkone. V prípade vodičov kamiónov nie sú pracovné podmienky vo svojej podstate tie najlepšie: nepretržité vibrácie, ktoré sa prenášajú na telo, hluk, práca na zmeny, nedostatok odpočinku, náročná sedacia poloha na dlhých trasách atď. Ani pracovné prostredie nie je práve zdravé, vodiči vdychujú oxid uhoľnatý, oxid siričitý a ďalšie škodlivé plyny. Stačí si predstaviť, že by sme toto pracovné prostredie preniesli na prácu v kancelárii.

Zamestnávatelia a zamestnanci by mali spojiť sily

Každý môže pochopiteľne slobodne rozhodovať o svojom životnom štýle, svojej výžive alebo množstve telesného pohybu. Výskumy však ukazujú, že veľa vodičov nákladných vozidiel nevie, ako môžu s malou námahou urobiť niečo zmysluplné pre seba a svoje zdravie. A práve tu majú šancu firmy, ktoré v tom budú svojich zamestnancov podporovať. Stále viac firiem poskytuje svojim zamestnancom rady týkajúce sa výživy, telesnej aktivity, kontroly hmotnosti alebo odpočinku. Niektorí zamestnávatelia sa snažia reorganizovať prácu a vytvoriť pracovné prostredie, ktoré podporuje zdravý životní štýl. Prvým krokom je zavedenie pravidelných, predĺžených prestávok tak, aby sa vodiči mohli najesť a zároveň urobiť pár cvikov.

Tieto opatrenia nielenže zlepšujú zdravie zamestnancov, ale prinášajú úžitok i samotnej firme. Nižší počet ochorení vodičov totiž môže priniesť zásadné uľahčenie v každodennej organizácii.

Možno to všetko znie ako utópia, ale už existujú firmy, ktoré inovatívnymi opatreniami podporujú zdravie svojich vodičov.

 

Prípadové štúdie

Príkladom je belgická firma Van Dievel, ktorá disponuje 60 vlastnými nákladnými vozidlami a zamestnáva viac ako 90 vodičov. Zamestnáva aj lekára, ku ktorému vodiči chodia na každoročnú pravidelnú prehliadku. Spoločne s lekárom, externým špecialistom na ergonómiu a ôsmymi vodičmi navyše firma vytvorila tréningový program a brožúru, ktorá ukazuje, ako môžu vodiči pracovať zdravšie a predchádzať ochoreniam svalov a chrbtice.

Ďalším príkladom je dopravca Finlandia a jeho projekt "Tim Truckers" s podtitulkom „Vodič kamióna v  dobrej kondícii“. V rámci tohto projektu firma najskôr vyvinula program, v priebehu ktorého vodičov najskôr skontroluje interný závodný lekár.

Pokiaľ ten odhalí a diagnostikuje problémy, najskôr vodičovi predbežne poradí a potom ho odošle k špecialistovi, ktorý urobí potrebné testy. Závodný lekár však vodiča na tejto dlhej ceste sprevádza. Okrem toho Finlandia zorganizovala rozvoz obedov pre vodičov nákladných vozidiel s výberom zdravých jedál, aby mali vodiči namiesto rýchleho občerstvenia zabezpečenú zdravú stravu. Okrem stravovania hrá veľkú úlohu tiež odpočinok. Pracovné zmeny a trasy plánuje psychologička tak, aby mali vodiči dostatok času odpočinúť si.

O zdravie vodičov nákladných vozidiel sa však nestarajú len firmy, ale i združenia, ako napríklad „DocStop für Europäer e.V.“. Toto združenie bolo založené v roku 2007 s cieľom lepšej lekárskej starostlivosti pre všetkých profesionálnych vodičov/vodičky na európskych cestách. Pokiaľ má vodič/ka na ceste zdravotné problémy, zavolá na jednotnú horúcu linku DocStop, ktorá funguje prostredníctvom ADAC TruckService. Oznámi svoje problémy, pozíciu a trasu a potom sa dozvie, kde sa nachádza najbližšia pobočka DocStop a vhodná možnosť zaparkovania na trase. Tam potom vodiča ošetrí lekár. V súčasnosti už existuje 535 pobočiek DocStop v celej Európe a celkovo viac ako 100 podporovateľov a partnerov, medzi nimi napríklad TimoCom Soft-und Hardware GmbH.

Na týchto príkladoch vidíme, že dopravné firmy a združenia môžu veľkou mierou prispieť k dobrému zdraviu vodičov nákladných vozidiel. Tieto opatrenia tvoria, najmä vo firmách, lepšiu pracovnú atmosféru, zlepšujú prístup zamestnancov k práci a predovšetkým vytvárajú pocit, že sa zamestnávateľ o svojich zamestnancov stará.

A čo Vaša firma? Dbá na zdravie zamestnancov a berie túto tému vážne?

Viac informácií o TimoCom nájdete na www.timocom.sk.

Stiahnuť tlačovú správu
Hore