05.05.2016

Aktuálna téma: V Brennerskom priesmyku začína byť opäť tesno

Rakúsko pripravuje hraničné kontroly

(2)

Erkrath, 05.05.2016 – Brennerský priesmyk je už celé tisícročia jednou z najdôležitejších dopravných a obchodných spojníc medzi severnou a južnou Európou. Tento alpský priechod sa opakovane stával dejiskom politických a hospodárskych udalostí. A je to tak aj teraz, kedy sa Rakúsko chystá na obnovenie hraničných kontrol s Talianskom, s ktorými chce začať na konci mája.

Stavebné práce začali 12. apríla 2016 demontážou zvodidiel na mieste štátnej hranice medzi Rakúskom a Talianskom. Vďaka Schengenskej dohode, symbolu voľného pohybu v rámci Európy, sa táto hranica dala prechádzať od roku 1998 bez akýchkoľvek bariér. Teraz tu má do konca mesiaca vzniknúť zastrešená kontrolná zóna, ktorá má mať odstrašujúci účinok na utečencov a tlmiť ich príliv do Rakúska.

 

Hrozia zápchy a ekonomické dopady

Predovšetkým kvôli nízkemu mýtu a lacnej nafte v Rakúsku, v porovnaní so susedným Švajčiarskom, dávajú dopravcovia prednosť brennerskej diaľnici. V roku 2015 po nej cez Alpy prešlo 2,1 miliónov nákladných vozidiel, to znamená 5.800 vozidiel denne. V dôsledku plánovaného obmedzenia rýchlosti na 30 km/h v priestore kontrolných bodov sa vodiči musia pripraviť na dlhé zápchy a čakacie doby – a to i napriek plánovaným dvom jazdným pruhom pre nákladné vozidlá. Jeden z týchto pruhov má slúžiť na vizuálnu kontrolu, druhý na náhodnú kontrolu personálnych údajov.

Či tak alebo onak – s uzatvorením talianskej dopravnej tepny číslo jedna hrozia časové straty a vysoké náklady na prestoje. Juhotirolská obchodná komora sa obáva, že tieto náklady navyše sa budú účtovať zákazníkom, teda zasielateľským firmám, a to by v konečnom dôsledku viedlo k zvýšeniu cien pre spotrebiteľov.

 

Diskusia o možných riešeniach

Možné riešenia predpokladaných problémov v priesmyku siahajú od posilnenia železničnej dopravy, cez kontrolné značky na nákladných vozidlách až po flexibilné časy vedenia vozidiel a odpočinku pre vodičov nákladných vozidiel počas hraničných kontrol.

Na posilnenie železničného koridoru by sa musel prepracovať cestovný poriadok, ktorý by v otázke časovej náročnosti ponúkol výhodnú alternatívu k diaľnici. Kontrolné značky, ktoré v nepoškodenom stave signalizujú, že nákladné vozidlo nebolo od okamihu nakládky otvorené, by sa museli realizovať medzi súkromnými firmami. Rozhodnutie o oboch návrhoch doposiaľ nepadlo.

Uvoľnenie časov vedenia vozidiel a odpočinku pre vodičov nákladných vozidiel naopak očividne nemá podporu. Pokiaľ by sa tieto úpravy obchádzali, i keď len dočasne v rámci výnimky týkajúcej sa Brennera, sa bezpečnostné riziko s tým spojené považuje za príliš vysoké.

 

Realizovateľné riešenie: kalkulácia času potrebného navyše

Švajčiarsky zväz úžitkových vozidiel Astag však neočakáva zvýšenie intenzity dopravy na náhradnej trase cez Gotthard a San Bernardino. Použitie alternatívnych trás totiž neušetrí čas ani výdavky. Ako už bolo riešené, je cenový rozdiel mýtneho a nafty v porovnaní s Talianskom a Rakúskom príliš vysoký.

Kým nebudú žiadne iné, rýchlo realizovateľné riešenia, zostane jedinou možnosťou zakalkulovanie časových nákladov navyše a akceptovanie vysokých nákladov na prestoje. Áno, stane sa tak na ťarchu spotrebiteľov a tiež na ťarchu vodičov, ktorým sa celý čas započíta ako čas vedenia vozidla. Čo však zostáva, je nádej, že hraničné kontroly sú len hrozbou Rakúska smerom k Bruselu, ktorá by mohla pomôcť dosiahnuť dohodu pri riešení utečeneckej otázky.

 

Doplňujúce informácie:

Dle agentury dpa sdělil nedávno rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP), že na Brenneru zatím žádné hraniční kontroly nebudou. Počet uprchlíků, kteří prochází tímto alpským průsmykem, se díky italským kontrolním opatřením výrazně snížil.

Zdroj: https://www.tagesschau.de/ausland/keine-grenzkontrollen-am-brenner-101.html

 

Viac informácií o TimoCom nájdete na www.timocom.sk.

Stiahnuť tlačovú správu
Hore