skip navigation

Dopravný lexikón

Lexikónové záznamy

A B C Č D E F G CH I J K L M N O P S Š T Ť V Z

Stručne a jednoducho môžete koncipovať aj vaše procesy v doprave a logistike. Či už ide o dohodnutie prepravy, jej realizáciu alebo spravovanie objednávok, v Smart Logistics System od TIMOCOM nájdete vhodné použitie pre vaše potreby a úroveň digitalizácie.

Franko

Slovo franko (niekedy tiež franco) sa používa v obchodnej komunikácii a označuje dodávky, pri ktorých náklady (alebo porto) platí odosielateľ, nie príjemca.

Opakom je označenie „ex works“ (alebo tiež „nevyplatené“), potom musí príjemca prevziať náklady (alebo porto) za dopravu. Okrem toho existujú ešte ďalšie klauzule (anglicky Incoterms), ktoré upravujú dodacie podmienky pri preprave. Pri týchto klauzulách nejde o zaplatenie prepravy, ale o takzvaný prechod rizika, ktorý vypovedá, dokedy je za stav tovaru zodpovedný odosielateľ a odkedy príjemca.

Pojem

Slovo franko pochádza z talianskeho slovesa affrancare (po slovensky asi: oslobodiť). Možno si to dobre zapamätať na príklade poštovej známky. Aj tu je list odosielateľa prevzatý na prepravu, až keď je ofrankovaný (oslobodený).

Postupne sa namiesto trochu staromódne znejúceho slova franko presadzuje označenie „DDP“ (s dodaním clo platené), má to ten istý význam.

Staňte sa znalcom v odbore

Prihláste sa tu a pravidelne odoberajte relevantné články, ktoré vám zjednodušia každodennú prácu a rozšíria váš obchodný horizont.

Prihlásenie na odoberanie noviniek

Všetky polia označené '*' sú povinné a musia sa vyplniť.

Odoslaním registrácie potvrdzujete, že súhlasíte s našimi smernicami na ochranu údajov.

Prihlásenie na odoberanie noviniek:


Vaše osobné údaje (e-mailová adresa, meno a priezvisko) budú odovzdané pre zasielanie informácií od TIMOCOM GmbH do databázy SC-Networks GmbH (registračný súd: Okresný súd Mníchov, registračné číslo: HRB 14 65 73), Enzianstr. 2 v 82319 Starnberg. SC-Networks GmbH sa riadi Spolkovým zákonom o ochrane údajov, ako aj pokynmi TIMOCOM GmbH.

Hore